Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

İhsan Doğramacı’nın Hayatı

Nüfuzlu bir ailenin oğlu olan İhsan Doğramacı şimal Irak’ta doğdu. Babası Doğramacızade Ali Paşa, Erbil şehremaneti Reis beyıydı. Anası İsmet Kadın, uzun seneler Kerkük mebusu olarak uhde yapmış, Kırdarzade Mehmet Ali Komutan’in kızıydı.
Uluslararası Pediatri Kurumu Fasıl Reis beyı Enver Hasanoğlu ve IPA Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın evetğu gibi soyları kuzay Irak’a uzanmaktadır.
İhsan Doğramacı, Erbil’deki Türki ilköğretiminin peşi sıra Beyrut Kaput bezi Kolejini bitirdi. Üç yıl Bağlamdat Tababet Fakültesi’ne devam etmiştir. Elan sonrasında eğitimini İstanbul Tababet Fakültesi’nde tamamlayarak 1938’de tababet doktoru olarak çıkışlı olmuştur.
Ankara örnek Hastanesinde Profesör Albert Eckstein’in indinde pediatri mahirı evet. Ihtisas sonrası çkızılışmalarını Harvard Üniversitesi’ne bağlamlı Boston Çocuk Hastanesi ve St. Louis Çocuk Hastanesi’nde sürdürdü.

İhsan Doğramacı’nın Başarıları

İhsan Doğramacı 1947 yılında ailesiyle yan yana Ankara’ya yerleşti. Genç çocuk hekimi Ankara Üniversitesi Tababet Fakültesi’nde1949 yılında doçent, 1955 yılında da profesör evet.
İhsan Doğramacı, 1955 yılında Ankara Üniversitesi’ne bağlamlı Çocuk Katkısızlığı Enstitüsü’nü kurdu.
Profesör Doğramacı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Rektörü evet ve bu görevini 1965 yılına derece sürdürdü. 1965-1967 döneminde de Midi şarki Yol Üniversitesi Mütevelli Kurul Temelkanlığını yürüttü. 1967 yılında Hacettepe Tababet Fakültesi ile Çocuk Katkısızlığı Enstitüsünü birleştirerek Hacettepe Üniversitesini oluşturdu. 1975 yılına derece bu üniversitenin rektörlüğünü yürüttü. Hacettepe Üniversitesindeki rektörlük süresinin tamamlanmasından sonrasında Paris Descartes Üniversitesine Pediatri Profesörü olarak atandı.
1980 yılında, Türkiye’deki yüksektalim sistemini düzenleyecek yeni bir yasanın hazırlıkları kucakin Türkiye’ye davet edildi.
İhsan Doğramacı 1981 yılında kurulan Yüksektalim Kurulu’nun ilk reisı olarak uhde aldı. Bu görevini kestirmece 11 yıl sürdürdü. Temelkanlığı döneminde güçlüöğretimde okullaşma rasyoında hızlı bir geriış görüldü ve üniversitelerimiz ülke çapında yaygınlaşmaya mirladı. Bilimsel yayınlarda da resmî artımlar ortaya çıktı.

Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

Profesör Doğramacı, bugün skorları 50’ye yakın Vakıf Üniversitelerine kurulumuna öncülük etmiştir. Ülkemizin ilk Vakıf Üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini 1984 yılında kurmuştur. Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın kurmuş evetğu Bilkent Üniversitesi Ekonomi kısmınde eğitim görmüştür.
İhsan Doğramacı 1946’da daha 31 yaşlarındayken Cihan Keyif Örgütü’nün yapıunda uhde almıştır. Örgütün Anayasasını imzalama şansına iye olmuştur. Bu çerçevede Kanada, Brezilya, Nijerya ve Kamerun’da tababet merkezlerinin ve okullarının kurulmasına bizzat öncülük etmiştir.
İnsan Doğramacı Cihan Keyif Asamblesinde 6 yıl süresince Türk delegasyonunun mirkanlığını yapmıştır. 1976’da Avrupa bölgesi ülkeleri reisı ve Asamblenin ikinci reisı olarak uhde almıştır.

Uluslararası Pediatri Kurumu Enver Hasanoğlu, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı

UNICEF’in yetişek komitesine üç devre, Idare Kuruluna da iki devre riyaset yapan Doğramacı 1968 yılında mirkanlığına seçildiği Uluslararası Pediatri Kurumunun çeyrek yüzyıl süresince reis ve umumi direktörlüğü görevini yürütmüştür. Yaşamı süresince kendisinin sağ kolu olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ahir yıllarda Uluslararası Pediatri Kurumu mirkanlığını yürütürken, Kerem Hasanoğlu İhsan Doğramacı ‘nın yıllarca mirkanlığını yürüttüğü kurumda Dış İlişkileri Dolaysızörlüğünü yürütmektedir.
İhsan Doğramacı çok skorda ödül, madalya ve nişandaçn sahibi olmuştur. Aralarında Amerika Bir Devletleri, Finlandiya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Mıgiz’ın bulunmuş olduğu 14 ülkedeki 26 üniversiteden fahri doktor unvanı almıştır.
Doğramacı’nın tababet ve keyif bilimleri meydanında çok skorda ilmî makalesi, eser büroü ve kitabı bulunmaktadır. Kendisi Arabi, Farsça, Almanca, İngilizce ve Fransızca dillerini çok hayırlı derecede bilmekteydi.
Avrupa Konseyi 1998 yılında Viyana’da yapılan bir törenle kendisine Amerikan barış, Adalet ve Matrakgörü Ödülünü vermiştir.
Azerbaycan, Dominik Cumhuriyeti, Estonya, Finlandiya, Fransa, İran ve Polonya gibi biriyi devletin reisı Profesör Doğramacı’ya ülkenin en güçlü nişanlamış olurını sunmuşlardır. Mıgiz Parlamentosu ve pek çok ulusal büyüklenme Doğramacı’ya en değerli ödüllerini vermişlerdir.
Türkiye önemli Millet Meclisi kendisine Mutluluk Üstün Hizmet Madalyasını tevcih etmiştir.
Profesör Doğramacı’nın kestirmece 95 senevi hayatı çocuklara, dinçlere ve tüm insanlığa iş aşkıyla evveltir. Kendisi, sadece Türkiye’ye değil dünyanın pek çok ülkesine verdiği iş ve sunduğu katkılarla keyif, eğitim ve ilim kucakin yarattığı kurumlarla hep çizgiırlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SEO
https://yazilimgelistirici.name.tr/ https://hasarliotomobil.name.tr/ https://temizlemespreyi.name.tr/ https://yunanedebiyati.name.tr/ https://sanatokulu.name.tr/ Seo Fiyatları iqos fiyat
puff bar elektronik sigara
Puro Satın Al
takipci satin al